poniedziałek, 29 lutego 2016

Wózek kolejowy

Wózek kolejowy

Dojeżdżając na uczelnie początkowo korzystałem z autobusów dziś jednak nie mogę obyć się bez pociągu. Jest on szybszy, bardziej komfortowy a ilość spóźnień jest niewielka. Jeżdżąc tak koleją byłem ciekawy jak nasze wagony są zbudowane, ale tak od zera. W tym poście chciałbym podzielić się wiedzą, jaką w krótkim czasie zdobyłem na temat wózka kolejowego. Jest to podwozie naszego wagonu pasażerskiego. Zazwyczaj pomijamy go wzrokiem wsiadając. Są one osłonięte obudową wagonu, to, co widzimy to para kół, rama, drążki i sprężyny. A jak to wygląda w pełni okazałości, gdy zdejmiemy wagon?

sobota, 27 lutego 2016

Turbiny Wiatrowe

Jeżdżąc po Polsce można w wielu miejscach spotkać pięknie obracające się wiatraki na białych wieżyczkach. Ustawione blisko siebie pola turbin wiatrowych robią duże wrażenie. 
Jest to jeden z wielu sposobów uzyskania energii elektrycznej ze źródeł odnawialnych. Jedno jest pewne zasoby wiatru są niewyczerpane, a sam wiatr zawsze będzie wiał.



środa, 24 lutego 2016

Helikopter AH-64 Apache

Helikopter Boeing AH-64 Apache



Podniebny drapieżnik. Wyczuwa swoich przeciwników na parę kilometrów przed nim. Działa w nocy i w dzień. Jego ogromna siła ognia nie jednokrotnie była sprawdzana w walce. Precyzja inżynierska.  Tym wytworem wojskowej techniki jest helikopter szturmowy Boeing AH-64 Apache. Posiada miano jednego z najbardziej zaawansowanych technicznie helikopterów w historii.
Po przejęciu przez Boeinga tego modelu. Jest on budowany do dziś w fabryce Boeinga w Mesa – Arizona.  Jest to świetne miejsce na budowę takich helikopterów. Ogrom wolnej przestrzeni, pozwala na loty kontrolne i większą możliwość manewrową.

wtorek, 23 lutego 2016

Młot pneumatyczny

Młot pneumatyczny

Nazwa młot pneumatyczny kojarzy nam się najczęściej z remontami drogowymi i facetami, którzy robią nam pod oknem hałas o bardzo wczesnej porze. 

O co chodzi z tą całą pneumatyką? Maszyny pneumatyczne są to takie, których czynnikiem roboczym jest sprężone powietrze. Ruch postępowo-zwrotny jest otrzymywany poprzez zamianę energii sprężonego powietrza na ruch mechaniczny tłoka.

Wróćmy, zatem do naszego młota. Jego historia jest znana od 1900 roku, kiedy to wynalazł go włoski inżynier Ernesto Curti. Dziś stosuje się go na budowach, remontach dróg oraz w kopalniach. Jego budowa pozwala na możliwość łatwego transportu oraz prostą obsługę.

niedziela, 21 lutego 2016

Łuparka klinowa do drewna

W czasach dużego zanieczyszczenia powietrza, państwa zaczynają nakładać na społeczeństwo ograniczenia w paleniu węgla kopalnianego. W wyniku występowania smogu może dojść do rozwiniętych chorób układu oddechowego.

Łuparka klinowa Lumag 
 A jak wygląda to spalanie drewna w kominku? Portal kominki.org podaje „Nowe szwedzkie metody badawcze pokazują, że 80% cząstek pyłu wdychanych z dymu powstającego przy spalaniu drewna jest wydalanych nie stwarzając żadnego zagrożenia i nie powodując chorób. Konieczne może być przewartościowanie opinii, które mówią o tym, że dym ze spalania drewna powoduje ryzyko dla zdrowia- mówi Stefan Hvam Pedersen z firmy HWAM HEAT DESIGN z Hørning.”

sobota, 20 lutego 2016

Koło zębate

Koło zębate na początku było wykonywane z drewna oraz kamienia. Wraz z biegiem lat nastąpił rozwój technologii w skutek, czego wykonywano je z metali.  Jak wiemy koło znane jest światu od setek lat. Już w średniowieczu stosowano je do prostych przekładni  np. w młynach. Znane nam też są zaawansowane mechanizmy takie jak artefakt wyłowiony w pobliżu wyspy Antykithira na Morzu Egejskim. Składał się on z około 31 kół zębatych wykonanych z brązu. Całość była zamknięta w drewnianym pudełku/ skrzyni. Mechanizm ten miał służyć do ustalenia położenia Słońca oraz Księżyca względem Ziemi. Późniejsze badania dowiodły, że również wskazuje on położenie planet oraz gwiazd, które na tamten czas były znane. Jest to ogromne znalezisko reprezentujące wielką precyzje wykonania mechanizmu przez greckich mistrzów.  




Mechanizm z Antykithira



Przechodząc z czasów odległych do dziś bardzo mocno rozwinęła się technologia wykonywania kół zębatych. Duża dokładność wymiarowa, mała chropowatość oraz perfekcyjne zazębianie można uzyskać dzięki dokładnym obrabiarkom,  o których roli w produkcji kół napisze osobny post. 

czwartek, 18 lutego 2016

Słowo wstępu..


Witam wszystkich, którzy poświecili chwilę i chcieli to przeczytać.Nigdy wcześniej nie pisałem bloga. Jest to mój pierwszy kontakt z tym światem i mam nadzieje, że nabiorę wprawy w pisaniu.


Pisząc tego posta zastanawiam się czy będzie to przejrzyste, czy zainteresuje tym czytelników. Mam zamiar pisać o swoich zainteresowaniach, które są ściśle związane ze studiami. Mój kierunek to Mechanika i Budowa Maszyn. Studia to wspaniały czas, ale też i ciężka praca.  Studia to nie tylko nauka, więc można śmiało określić, że jest to jeden z lepszych okresów życia człowieka. Osobiście tak to odczuwam, nie chciałbym teraz rzucić studiów, bo czuję się tu dobrze, mam wielu przyjaciół a kierunek, który obrałem spełnia moje oczekiwania a nawet często zaskakuje.