W czasach dużego zanieczyszczenia powietrza, państwa
zaczynają nakładać na społeczeństwo ograniczenia w paleniu węgla kopalnianego.
W wyniku występowania smogu może dojść do rozwiniętych chorób układu
oddechowego.
Łuparka klinowa Lumag |
Lubimy ciepło, zapach oraz klimat płonącego drewna w kominku. Zazwyczaj sprowadzamy metrowe lub dwumetrowe kłody różnorodnego rodzaju drewna. Po pocięciu na małe odcinki przychodzi czas porąbania naszego drewna na kawałki odpowiadające wejściu do kominka lub pieca. Wiele osób często się zastanawia czy z upływem lat zostać przy siekierze czy może zainwestować łuparkę. Decyzja ta zależy od ilości drewna, jaką mamy zamiar porąbać. Jeśli posiadamy około 3 metry sześcienne to możemy się skusić na takie urządzenie
Opisując daną łuparkę będę się skłaniał do jednego modelu. Wybrałem produkt firmy BASS Polska. Zasada działania i ogólna budowa nie różni się od pozostałych łuparek poziomych.
Łuparka do drewna firmy BASS Polska pracuje w pozycji poziomej.
Urządzenie to składa się z takich elementów jak:
- Płyty prowadzące kloc
- Popychacz kloca
- Zespół uchwytu operacyjnego
- Kołka i rama
- Pompa olejowa
- Włącznik silnika elektrycznego
- Zespól silnika elektrycznego
- Podpórki
- Korpus
- Klin łupiący
Silnik elektryczne napędzający mam moc 2,2 kW i obroty rzędu 2850 rpm. Dzięki tym parametrom można użyć siły około 7 ton (przy normalnej wartości siły grawitacji 9,81 m/s^2) do rozłupywania kloców drewnianych. Czy jest to duża siła? Dostatecznie duża aby rozłupać 40 centymetrowej długości kloc o średnicy 35-40 cm. Niezależnie czy drewno jest suche czy mokre. Gdyby ktoś szukał porównania czy aby siła 7 ton starczy to mogę przytoczyć przykład. W połowie 2013 roku ukraiński bokser Władimir Kliczko zmierzył siłę swojego ciosu w przeliczniku na kilogramy . Wynik wyszedł w okolicach 700 kg. Nie muszę reklamować, jakimi nokautami kończył nie jedną walkę ;)
Przechodząc do dalszych części weźmy pod lupę popychacz kloca. W czasie pracy porusza się on ze stałą prędkością. Nie jest ona duża. W trosce o bezpieczeństwo producenci łuparek nie używają dużych prędkości roboczych tych popychaczy. Wiadomo im większa prędkość tym większa skuteczność, ale czy w tym urządzeniu to się sprawdza? Silny „strzał” popychacza może spowodować: awarię urządzenia; zbyt duże drgania; brak stabilności urządzenia z podłożem; „rozprysk” rozłupywanego przez nas kloca; zrzucenie z łuparki kloca.
Popychacz przesuwa się dzięki ciśnieniu wytworzonemu w pompie hydraulicznej. Gdy nastąpi pełny zakres ruchu należy zwolnić uchwyt operacyjny i włącznik silnika elektrycznego, w tym czasie ciśnienie spada a popychacz powraca na swoje pierwotne miejsce.
Obsługa takiego urządzenia nie jest trudna, lecz trzeba zachować szczególne zasady bezpieczeństwa. Przy ostrzeniu klina, (jeśli będzie taka potrzeba w wyniku pogoszczenia skuteczności rozłupywania) należy wymontować dany element. Na rynku mamy mnóstwo części zamiennych - więc czasem trzeba się zastanowić czy nie opłaci się kupić nowego elementu.
Osobiście uważam, że lepsze są łuparki klinowe, których ruch jest wykonywany pionowo. Mają większą skuteczność oraz odpowiednio wyprofilowane ramiona przytrzymujące drewniane kloce po bokach. Zakup takiego sprzętu będzie nas kosztować w granicach od najtańszych około 700 zł do już bardziej zaawansowanych, których kwota sięga nawet 2200 zł.
Pamiętajmy jedno mimo tego, że jest to świetne urządzenie zawsze warto mieć w domu starą dobrą siekierę, która nie zważa na brak prądu i warunki atmosferyczne.
Literatura:
Zdjęcie Łuparki - strona internetowa megaobrabiarki.pl
Dla osób posiadających kominek lub inne źródło ciepła opalane drewnem taka łuparka będzie bardzo przydatnym narzędziem.
OdpowiedzUsuń-----------------------------------------------
https://alltech-shop.eu/luparki-hydrauliczne