środa, 24 lutego 2016

Helikopter AH-64 Apache

Helikopter Boeing AH-64 Apache



Podniebny drapieżnik. Wyczuwa swoich przeciwników na parę kilometrów przed nim. Działa w nocy i w dzień. Jego ogromna siła ognia nie jednokrotnie była sprawdzana w walce. Precyzja inżynierska.  Tym wytworem wojskowej techniki jest helikopter szturmowy Boeing AH-64 Apache. Posiada miano jednego z najbardziej zaawansowanych technicznie helikopterów w historii.
Po przejęciu przez Boeinga tego modelu. Jest on budowany do dziś w fabryce Boeinga w Mesa – Arizona.  Jest to świetne miejsce na budowę takich helikopterów. Ogrom wolnej przestrzeni, pozwala na loty kontrolne i większą możliwość manewrową.

AH-64 Apache jest od zera budowana ręcznie. Dość długo trwa okres produkcji tego helikoptera, ale jego rezultat jest niesamowity. W tym poście zajmę się opisem bardzo ważnych części tego „Anioła śmierci” jak jest często nazywany.


KADŁUB – do fabryki trafia goły kadłub. Następnie poprzez wiele tysięcy nitów zostaje przytwierdzone lekkie poszycie z aluminium. Taka ilość nitów pozwala na maksymalizacje wytrzymałości poszycia. Dlaczego aluminium? Jest to metal lekki . Dla helikoptera takiego jak Apache lekkość i zwinność to bardzo ważne rzeczy i dzięki temu metalowi to uzyskuje.

Konstrukcja nitowa


PANCERZ- jest to temat ściśle związany z kadłubem.  W tym śmigłowcu jest rygorystycznie przestrzegana precyzja opancerzenia tego helikoptera. Strzał w zbiornik paliwa mógłby doprowadzić do szybkiej eksplozji.    

Kevlar


Mamy parę warstw ochronnych. Po pancerzu jest Bianka balistyczna. Znane nam są płyty balistyczne które, hamują pociski amunicji sportowej ale także wojskowej. W tym wypadku pianka jest lekka. W wyniku zderzenia pocisku z pianką jego pęd jest bardzo mocno redukowany a Energia jest wytracana.  Wszystko dzięki ułożeniu włókien tworzących piankę. Taka pianka wyglądem przypomina styropian. Na piankę nakłada się parę warstw specjalnej żywicy która odpowiednio uszczelnia Wnętrze helikoptera. A ostatnią wartswą ochronną jest Kevlar. Posiada on znakomite właściwości. Posiada  pięć-sześć razy większą odporność na zerwanie niż stal i jest mocniejszy niż włókna szklane i węglowe. Jego wytrzymałość jest spowodowana specyficznym ułożeniem cząstek.   

Silnik Turbowałowy T700


SILNIK- Apache posiada dwa silniki umieszczone po bokach maszyny. Są to silniki turbowałowe T700-GE-701. Piekielnie mocne silniki o mocy 1265 kW. Pozwalają na rozpędzenie Apache od 0 km/h do 100 km/h w około 4,5 sekundy. Jego maksymalna prędkość oscyluje między 295- 330 km/h w zależności od ilości uzbrojenia. Silniki są tak skonstruowane, że jeśli jeden zostanie zniszczony to drugi utrzyma helikopter w stabilnym położeniu.  Jak wiemy bardzo dużo ciepła wydobywa się z silnika.  Za jednostkami napędowymi zostały zamontowane systemu rozpraszania ciepła, które mieszają gorące i zimne powietrze. W wyniku tego helikopter zmniejsza ryzyko namierzenia przez pociski samonaprowadzające poprzez ciepło.



„NOS APACHE” – tak nazwałem przednią cześć helikoptera. W nim znajdują się kamery i celowniki. Jak powiedziano w MegaFabrykach Apache to jedyny drapieżnik, który patrzy przez nos. System celowniczy posiada ogromną precyzje, dokładność i możliwość podglądania terenu znajdującego się parę kilometrów przed maszyną. Kamery i celownik jest zainstalowany we wieżyce, która może się swobodnie obracać w 3 osiach. Współczesna technologia pozwoliła na skalibrowanie celownika Apache z hełmem pilot. W momencie skrętu głowy przez pilota odpowiednio skalibrowane działko zostaje skierowane w to miejsce. Precyzja strzału zostaje jeszcze bardziej zwiększona. Również we wieżyce zainstalowany jest system podczerwieni, umożliwiający widoczność w nocy.  Umożliwia to walkę helikoptera w nocy bez użycia świateł. Apache wykrywa jednostki piechoty, odróżnia ciężarówki oraz czołgi. Całość jest przetwarzane na mocnych komputerach dzięki, którym ten helikopter ma wielką przewagę nad wrogimi jednostkami. 

Na podsumowanie takiej maszyny jak AH-64 Apache można powiedzieć, że jest to świetny helikopter szturmowy: bardzo zaawansowany technicznie, bogato uzbrojony, posiadający ogromną moc.


Mam nadzieje, że post się spodobał. Jest to tematyka inżynierii wojskowej, która w bardzo szybkim tempie idzie do przodu.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz